معرفی کتابخانه مجتمع خیرین سلامت

 

  کتابخانه مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی خیرین سلامت زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی قم  است. کتابخانه از سال 1380در ساختمان نکویی مسقتر بوده  و در مرداد ماه سال 1397 نیروی متخصص کتابدار به این مجموعه اضافه شده و در شهریور ماه به  ساختمان جدید فرقانی طبقه منفی یک جنب آزمایشگاه نقل مکان کرده است.و طی جلسات متعدد مسئولین دانشگاه قرار بر این شد که مرکز ایزدی و فرقانی با هم ادغام گردیده ولی هر مرکز به طور مستقل دارای واحد های آموزش و کتابخانه می باشند. بنابر این بعد از امضای توافق نامه مبنی بر ادغام دو مرکز و ایجاد مجتمع، کتابخانه از ساختمان فرقانی به حکیمه انتقال داده شده است. با توجه به برگزاری دوره‌های عملی آموزشی دانشجویان پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری و مامایی در مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی خیرین سلامت ، دانشگاه علوم پزشکی قم با همکاری این مجتمع یک کتابخانه در محل آن بیمارستان ( مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی خیرین سلامت) تجهیز کرده است که؛ سطح زیر بنای این کتابخانه 100متر مربع ( 60متر مربع مخزن، 20متر مربع سالن مطالعه، 20 متر مربع سایت کامپیوتر) است.تعداد منابع آن هم اکنون بیش از 2300 نسخه کتاب تخصصی به زبان فارسی، 400نسخه کتاب تخصصی به زبان انگلیسی در رشته های زنان وزایمان- مامایی- پرستاری- جراحی –ارتوپدی- اطفال – داخلی – عمومی در خود جای داده است، که تمامی کتب به روز رسانی و وارد سمانه کتابخانه به آدرس lib.muq.ac.ir شده اند. علاوه بر این از طریق اینترنت نیز اشتراک پایگاه‌های اطلاعاتی مهم جهان را از قبیل اسکوپوس ، پابمد و... را نیز دارا می‌باشد.نرم افزار کتابخانه‌ای دانشگاه آذرسا است که هر کتابخانه تابعه صفحه کاربری مستقل برای هر مسئول کتابخانه تابعه دارد. بنابراین نرم افزار کتابخانه این مجتمع آذرسا می‌باشد که تمامی کارهای مربوط به خدمات کتابخانه‌ای( سازماندهی، مجموعه سازی، امانت و...) را کتابدار مجتمع به صورت مستقل انجام می‌دهد. سیستم رده بندی بکار گرفته شده در کتابخانه این بیمارستان به صورت ان. ال. ام است. لازم به ذکر است که؛ هربیمارستان دارای زمینه موضوعی خاص می‌باشد، رشته‌های آموزشی درمانی در مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی خیرین سلامت رشته‌های زنان‌ و زایمان- روان پزشکی- سوختگی می‌باشند و اعضای هیات علمی این رشته‌ها به طور ثابت در این مجتمع حضور دارند.

قابل ذکر است که در این بیمارستان کلینیک ناباروری در حال فعالیت بسیار خوبی می باشد.که کتابهای مورد نیازاین بخش تهیه و جز منابع کتابخانه ای ما می باشد. همچنین با همت گروه زنان و زایمان از سال 1398دانشگاه علوم  پزشکی قم اقدام به پذیرش رزیدنت زنان نموده است.

به علاوه، خدمات دسترسی به اینترنت درفضای داخلی کتابخانه  user and password با مجزا، در اختیاراساتید ، دانشجویان ،کارمندان وپرسنل می باشد.  نشریات الکترونیکی و پایگاههای اطلاعاتی 

سیاست کتابخانه بر مبنای قفسه باز است.

                                                                                                                                                                                                                                                          با تشکر

خانم کرمانی مسئول کتابخانه مجتمع خیرین سلامت